Ana içeriğe geç
Tez Analiz Merkezi

Ekonometrik Analiz

Zaman Serileri ve Panel Veri Ekonometrisinde Profesyonel Veri Analizi, Eğitim ve Danışmanlık Desteği

Teklif ve İletişim

Ekonometrik Analiz Uygulamaları

Zaman Serisi Analizi

Detayı göster Detayı gizle

Makroekonomik ve finansal değişkenlerin zaman dinamiklerinden kaynaklanan trend, mevsimsellik, yapısal kırılma ve durağanlık özelliklerinin incelenmesi, uzun dönem denge ilişkilerine dair uygun eş bütünleşme yaklaşım ve uygulamalarının hayata geçirilmesi ile nedensellik analizleri üzerine metodolojik ve uygulamalı araştırma desteği sunuyoruz.

Zaman serisi analizleri, ekonomik ve finansal göstergelerin zamana bağlı değişimlerini modellemek için kullanılan temel ekonometrik yaklaşımdır. Ancak değişkenlerin sadece düzey değerleriyle analize dahil edilmesi veya serilerin barındırdığı yapısal kırılmaların ve asimetrik şokların göz ardı edilmesi, literatürde sıklıkla karşılaşılan "sahte regresyon" (spurious regression) problemine ve hatalı politika çıkarımlarına yol açmaktadır.

Araştırma modelinizdeki veri setinin yapısı ve entegrasyon dereceleri (geleneksel ve yapısal kırılmalı birim kök testleri) incelenerek; teorik çerçevenize en uygun VAR, VECM, sınır testi (ARDL) veya doğrusal olmayan (NARDL) eşbütünleşme modellerinin kurgulanmasını sağlıyoruz. EViews, Stata, R ve WinRATS gibi endüstri standardı yazılımlar kullanılarak modellerinizin kurulması, tanısal (diagnostic) testlerden geçirilerek istatistiksel güvenilirliğinin ispatlanması ve bulgularınızın yüksek etkili dergi (SSCI, SCI, TR Dizin) formatında bilimsel bir dille raporlanması süreçlerinde profesyonel çözüm ortaklığı sunuyoruz.

Devamını oku →

Panel Veri Analizi

Detayı göster Detayı gizle

Zaman serisi ve yatay kesit (birey, firma, ülke) boyutlarını aynı anda barındıran veri setlerinde, gözlemlenemeyen heterojenliği kontrol altına alan ve içsellik (endogeneity) problemlerini aşan ileri düzey statik ve dinamik panel veri çözümlemeleridir.

Panel veri analizleri, hem zaman hem de birim (yatay kesit) boyutunu bir araya getirerek daha fazla serbestlik derecesi sunan ve geleneksel yöntemlerin gözden kaçırdığı birime özgü dinamikleri (unobserved heterogeneity) modelleyebilen güçlü bir ekonometrik yaklaşımdır. Ancak küreselleşen dünyada ülkeler veya firmalar arası etkileşimin artması, serilerde yatay kesit bağımlılığı (cross-sectional dependence) yaratmakta; bu durum dikkate alınmadığında klasik panel tahmincileri taraflı ve tutarsız sonuçlar üretmektedir.

Araştırma modelinizdeki veri setinin yapısı incelenerek; kesit bağımlılığının varlığına göre birinci veya ikinci nesil (CADF, CIPS) panel birim kök ve eşbütünleşme (Westerlund vb.) testleri uygulanır. Çalışmanızın teorik altyapısına uygun olarak Sabit/Tesadüfi Etkiler (Fixed/Random Effects), Panel ARDL (PMG/MG) veya içsellik problemini çözen dinamik Sistem GMM (Arellano-Bover/Blundell-Bond) algoritmaları kurgulanır. Stata, EViews ve R gibi endüstri standardı yazılımlar üzerinden dirençli (robust) standart hatalarla hesaplanan bulgular, SSCI/SCI dergi standartlarında uluslararası APA formatında raporlanır.

Devamını oku →

Çoklu Zaman Serileri Analizleri

Detayı göster Detayı gizle

Makroekonomik ve finansal değişkenlerin eşzamanlı etkileşimlerini VAR sistemleriyle çözümlerken; piyasalar arası volatilite yayılımlarını ve zamanla değişen ilişkileri DCC-MGARCH gibi ileri düzey modellerle test ettiğimiz akademik mentörlüktür.

Tek denklemli zaman serisi modelleri, değişkenler arasındaki tek yönlü nedenselliğe odaklanırken; Çoklu Zaman Serileri (Multivariate Time Series) analizleri, sistemdeki tüm değişkenlerin içsel (endogenous) kabul edildiği eşzamanlı denklem ağlarına dayanır. Bu hizmet kaleminin en niş ve ileri düzey aşaması ise; standart modellerin sabit varsaydığı korelasyonları yıkan, piyasalar arası risk ve volatilite bulaşmalarını (contagion) zaman boyutunda modelleyen Dinamik Koşullu Korelasyon (DCC-MGARCH) analizleridir.

Araştırma modeliniz; serilerin doğasına ve ampirik hedeflerinize bağlı olarak VAR, VECM, SVAR veya DCC-MGARCH (BEKK, CCC) algoritmalarıyla kurgulanır. Merkez bankası kararlarının, jeopolitik risklerin veya küresel krizlerin (pandemi vb.) sistemdeki diğer değişkenlere nasıl aktarıldığı; Etki-Tepki (IRF) fonksiyonları, Varyans Ayrıştırması ve Dinamik Korelasyon grafikleriyle görselleştirilir. EViews, Stata ve R üzerinden yürütülen bu süreç, prestijli SSCI/SCI dergilerinin beklentilerini karşılayacak şeffaflıkta raporlanır.

Devamını oku →

Ekonometrik Modelleme

Detayı göster Detayı gizle

Ekonomik ve finansal teorileri ampirik olarak test etmek amacıyla araştırma verisine en uygun model spesifikasyonunun kurulduğu, klasik varsayımların sınandığı ve dirençli (robust) tahmincilerle güvenilir katsayıların elde edildiği temel ekonometrik çözümleme sürecidir.

Ekonometrik modelleme, teorik iktisat ve finans beklentilerinin matematiksel denklemlere dönüştürülerek gerçek dünya verileriyle (ikincil veriler) sınanmasıdır. Klasik En Küçük Kareler (EKK/OLS) yöntemi bu sürecin temelini oluştursa da, elde edilen bulguların bilimsel geçerliliği, kurulan modelin Gauss-Markov varsayımlarını ne ölçüde sağladığına bağlıdır. Varsayım ihlallerinin göz ardı edilmesi, taraflı katsayılara ve geçersiz hipotez testlerine yol açar.

Kurumumuz; araştırma modelinizin teorik altyapısına uygun denklemlerin kurgulanması, çoklu bağlantı (VIF), değişen varyans (White, Breusch-Pagan) ve otokorelasyon (Durbin-Watson, LM) gibi temel varsayım ihlallerinin tanısal (diagnostic) testlerle tespit edilmesi süreçlerinde metodolojik rehberlik eder. Stata, EViews ve R yazılımları kullanılarak, olası varsayım ihlalleri durumunda dirençli (robust) standart hatalar (Huber-White, Newey-West vb.) veya dönüştürülmüş modellerle analizleriniz uluslararası SSCI/SCI hakem standartlarında şeffaf bir şekilde raporlanır.

Devamını oku →

İleri Ekonometrik Modeller

Detayı göster Detayı gizle

Standart doğrusal varsayımları aşarak; Kantil (Quantile) regresyon, Mekansal (Spatial) ekonometri, Rejim Değişim (Markov-Switching) ve Makine Öğrenmesi destekli yeni nesil algoritmalarla karmaşık ilişkileri uluslararası literatür standartlarında modellediğimiz üst düzey analiz mentörlüğüdür.

Geleneksel ekonometrik modeller, değişkenler arasındaki ilişkinin yalnızca "ortalama" düzeyine odaklanır ve zaman içindeki yapısal kopuşları, dağılımın uç noktalarındaki asimetrik şokları veya coğrafi/mekansal bağımlılıkları göz ardı eder. İleri Ekonometrik Modeller ise, verinin doğasındaki bu karmaşıklığı bütünüyle yakalamayı hedefleyen spesifik ve doğrusal olmayan (non-linear) algoritmaları içerir.

Araştırmanızın ihtiyaçları doğrultusunda; şokların bağımlı serinin farklı yüzdelik dilimlerindeki (uç değerlerdeki) etkilerini ölçen Kantil (Quantile) Regresyon ve QARDL, coğrafi yakınlığın yarattığı yayılma (spillover) etkisini modelleyen Mekansal Panel modelleri veya kriz dönemlerindeki yapısal geçişleri yakalayan Markov-Switching algoritmaları kurgulanır. Stata, R, EViews ve Python (yapay zeka entegrasyonlu kütüphaneler) gibi gelişmiş yazılımlar kullanılarak; standart OLS/VAR analizlerinin açıklamakta yetersiz kaldığı derinlemesine ekonometrik ilişkiler, SSCI/SCI dergilerinin talep ettiği akademik titizlikle raporlanır.

Devamını oku →

Finansal Ekonometrik Analiz

Detayı göster Detayı gizle

Finansal piyasaların yüksek frekanslı veri yapısına özgü dalgalanma (volatilite) kümelenmelerini, varlık fiyatlama anormalliklerini ve piyasa risklerini (VaR) ileri düzey algoritmalarla modellediğimiz spesifik ekonometri mentörlüğüdür.

Kutu 6: Finansal Ekonometrik Analiz

Kısa Özet
Finansal piyasaların yüksek frekanslı veri yapısına özgü dalgalanma (volatilite) kümelenmelerini, varlık fiyatlama anormalliklerini ve piyasa risklerini (VaR) ileri düzey algoritmalarla modellediğimiz spesifik ekonometri mentörlüğüdür.

Kutu İçeriği
Finansal ekonometri, standart makroekonomik serilerden farklı olarak günlük, saatlik veya seanslık gibi yüksek frekanslı verilerle çalışır. Hisse senedi, döviz, kripto para veya emtia piyasalarına ait bu getiri serileri genellikle normal dağılmaz; "kalın kuyruklu" (leptokurtic) bir yapı sergiler ve piyasa şoklarının bir araya toplandığı "volatilite kümelenmeleri" (volatility clustering) barındırır. Geleneksel doğrusal regresyonlar, finansal piyasaların doğasındaki bu asimetrik riskleri ve kaldıraç (leverage) etkilerini modellemede tamamen yetersiz kalır.

Araştırma çerçeveniz doğrultusunda; varlık getirilerindeki asimetrik dalgalanmaları modelleyen ARCH/GARCH ailesi (EGARCH, TGARCH, IGARCH), portföy performansını sınayan Çok Faktörlü Varlık Fiyatlama Modelleri (CAPM, Fama-French 3 ve 5 Faktör) veya kurumsal kararların (temettü, birleşme, kriz) hisse fiyatlarına etkisini ölçen Olay Çalışmaları (Event Study) kurgulanır. Python, R, WinRATS ve EViews gibi yazılımlar üzerinden yürütülen analizleriniz, Q1/Q2 finans dergilerinin talep ettiği katı risk yönetimi (Riske Maruz Değer - VaR) standartlarında raporlanır.

Devamını oku →

Mikro ve Makro Ekonometrik Modeller

Detayı göster Detayı gizle

Hanehalkı, firma veya birey düzeyindeki (mikro) anket verileri ile ülke çapındaki (makro) yapısal göstergelerin kendine has ekonometrik kısıtlarını (sınırlı bağımlı değişkenler, seçim yanlılığı) yeni nesil nedensel çıkarım algoritmalarıyla modellediğimiz entegre analiz mentörlüğüdür.

Mikroekonometri, genellikle bireylerin veya firmaların tercihlerini (Örn: işgücüne katılma kararı, ürün satın alma, kredi temerrüdü) yatay kesit (cross-section) anket verileri üzerinden inceler. Bu tür verilerde bağımlı değişken genellikle ikili (evet/hayır), sıralı (ordinal) veya sansürlüdür (censored). Klasik doğrusal modeller (EKK/OLS) bu tür sınırlı bağımlı değişken (LDV) yapılarında 1'den büyük veya 0'dan küçük mantıksız olasılık değerleri üreterek tamamen geçersiz hale gelir.

Araştırmanızın mikro veya makro veri yapısına uygun olarak; Logit, Probit, Tobit, Heckman Seçim Modelleri veya Sayma Verisi (Poisson, Negatif Binom) algoritmaları kurgulanır. Özellikle gözlemsel anket verilerinde sıklıkla karşılaşılan "kendi kendini seçme" (self-selection bias) ve içsellik (endogeneity) sorunları; Eğilim Skoru Eşleştirme (Propensity Score Matching - PSM), Farkların Farkı (DiD) ve Enstrümantal Değişken (IV) gibi modern nedensel çıkarım (causal inference) metotlarıyla aşılarak, tahmin sonuçlarınız uluslararası akademik standartlarda raporlanır.

Devamını oku →

Birlikte Ekonometrik Analiz Uygulamaları

Detayı göster Detayı gizle

Araştırmacının modellemeden analize, diagnostik testlerden raporlamaya kadar tüm sürece aktif katılımını sağlayan; ekran paylaşımları üzerinden Stata, EViews ve R gibi yazılımlarla birebir yürütülen şeffaf ve interaktif ekonometri mentörlüğüdür.

Geleneksel veri analizi danışmanlığındaki "veriyi teslim et, raporu al" şeklindeki kapalı kutu yaklaşımı, araştırmacıyı kendi çalışmasının metodolojisine yabancılaştırmaktadır. Birlikte Ekonometrik Analiz Uygulamaları; bu şeffaflıktan uzak süreci yıkan, metodolojik adımların doğrudan uygulayıcısı ve karar vericisi konumunda olduğunuz yenilikçi bir akademik mentörlük modelidir.

Bu hizmet kapsamında ampirik analizleriniz; uzmanlar eşliğinde, online platformlar üzerinden gerçekleştirilen yüksek çözünürlüklü ekran paylaşımları ve etkileşimli (1-on-1) canlı oturumlarla bizzat sizin tarafınızdan yürütülür. Ham verinin Stata veya EViews'a aktarılmasından, uygun tahmincilerin (GMM, ARDL, VAR vb.) seçilmesine, tanısal (diagnostic) testlerin uygulanmasından sonuçların yorumlanmasına kadar tüm süreç ekranda adım adım ve bilimsel gerekçeleriyle tartışılır. Böylece, elde edilen katsayıların ve istatistiksel bulguların arkasındaki ekonometrik mantığı içselleştirerek, jüri veya hakem kurullarına karşı sarsılmaz bir metodolojik özgüven inşa edersiniz.

Devamını oku →

Profesyonel Ekonometrik Analiz Desteği

Kurumumuz, 2011 yılından beri uygulamalı ekonometri (zaman serisi, panel veri, mikro ve makro ekonometrik modeller) alanında yüksek lisans, doktora ve mesleki uzmanlık tezlerinin yanı sıra akademik makaleler için profesyonel veri analizi, danışmanlık ve eğitim hizmeti sunmaktadır. Merkezimiz; araştırmacıların ihtiyaç duyduğu bilimsel, metodolojik ve uygulamalı rehberlik hizmetlerini, akademik etik çerçevesinde ve alanında yetkin bir uzman kadro ile sunmayı ilke edinmiştir. Bu bağlamda temel amacımız; araştırmacılara ampirik uygulama süreçlerinde uluslararası bilimsel standartlara uygun, etik, güvenilir ve erişilebilir danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlamaktır.

Zaman Serisi Analizleri

  • Trend, Mevsimsel ve Döngüsel Analizler

    Zaman serilerindeki uzun dönemli eğilimlerin (trend) ve yıl içindeki periyodik dalgalanmaların (mevsimsellik) ayrıştırılarak, araştırma verisinin saf dinamiklerinin ortaya çıkarıldığı temel çözümlemelerdir.

  • Birim Kök Testleri

    Makroekonomik serilerin durağanlık özelliklerini ve yapısal kırılma noktalarını ADF, PP veya Zivot-Andrews gibi geleneksel ve modern testlerle sınayan istatistiksel ön koşul analizleridir.

  • ARIMA Modelleri

    Geçmiş verilerin kendi içsel dinamiklerini (otoregresif ve hareketli ortalamalar) kullanarak, serilerin gelecekteki değerlerini yüksek doğrulukla tahmin eden (forecasting) tek değişkenli modelleme tekniğidir.

  • VAR Modelleri

    Sistemdeki tüm makroekonomik değişkenlerin içsel kabul edildiği eşzamanlı denklemler üzerinden, şokların zaman içindeki aktarım mekanizmalarını (Etki-Tepki) modelleyen yaklaşımdır.

  • Eş Bütünleşme Analizleri

    Kısa dönemde dalgalı seyreden zaman serilerinin, uzun dönemde birlikte hareket edip etmediğini ve ortak bir dengeye ulaşıp ulaşmadığını Johansen veya Engle-Granger algoritmalarıyla kanıtlayan yöntemdir.

  • ARDL Modeli

    Farklı entegrasyon seviyelerinde durağanlaşan seriler arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişkileri, hata düzeltme mekanizmasıyla (ECM) esnek bir şekilde birleştiren sınır testi yaklaşımıdır.

  • NARDL (Asimetrik ARDL) Modeli

    Ekonomik şokların (örneğin döviz kurundaki artış ve azalışların) bağımlı değişken üzerindeki etkilerinin asimetrik olarak farklılaştığı durumları ayrıştırarak modelleyen modern çözümlemedir.

  • Nedensellik Analizleri

    Değişkenler arasındaki istatistiksel ilişkinin yönünü standart Granger, Toda-Yamamoto veya asimetrik algoritmalarla (Hacker-Hatemi) ampirik olarak ispatlayan testlerdir.

Panel Veri Analizleri

  • Tek ve Çift Yönlü Statik Panel Veri Modelleri

    Birimlere veya zamana özgü gözlemlenemeyen heterojenliğin tek veya çift yönlü olarak kontrol altına alındığı, Sabit (Fixed) ve Tesadüfi (Random) Etkiler tahmincilerine dayanan temel yapısal modellemelerdir.

  • Heterojen ve Homojen Panel Veri Modelleri

    Yatay kesit birimlerinin eğim katsayılarının birbirinin aynı (homojen) veya birimden birime farklılık gösteren (heterojen) yapıda olup olmadığının Delta testleriyle sınanarak en uygun tahmincinin belirlendiği analizlerdir.

  • Dinamik Panel ve Sistem GMM Modelleri

    Bağımlı değişkenin gecikmeli değerinin açıklayıcı değişkenler arasında yer aldığı durumlarda doğan içsellik (endogeneity) problemini araç değişkenler (IV) yardımıyla çözen ileri düzey Arellano-Bond algoritmalarıdır.

  • Panel Zaman Serileri Modelleri

    Zaman boyutunun yatay kesit boyutundan büyük olduğu (T>N) makro panel veri setlerinde; yatay kesit bağımlılığını, ikinci nesil panel birim kök ve eşbütünleşme dinamiklerini eşzamanlı test eden ileri teknoloji yaklaşımlardır.

İleri Ekonometrik Uygulamalar

  • DCC MGARCH Modelleri

    Finansal piyasalar veya makroekonomik değişkenler arasındaki zamanla değişen korelasyonları ve kriz anlarındaki volatilite (risk) yayılımlarını eşzamanlı olarak modelleyen gelişmiş varyans çözümlemesidir.

  • Asimetrik Panel Veri Analizleri

    Makroekonomik şokların (pozitif ve negatif değişimlerin) yatay kesit birimleri üzerindeki etkilerinin farklılaştığı durumları dikkate alarak, panel veri setlerindeki doğrusal olmayan ilişkileri test eden algoritmalarıdır.

  • GSADF Testleri

    Finansal varlıklarda veya emtia fiyatlarında zaman içinde birden fazla kez ortaya çıkabilen patlayıcı (explosive) köpük oluşumlarını ve bu köpüklerin başlangıç-bitiş tarihlerini tespit eden sağ kuyruk birim kök testidir.

  • Asimetrik ADF Testleri

    Zaman serilerinin ortalamaya dönme eğilimini (durağanlığını) sınarken, seriye gelen pozitif ve negatif şoklara verilen tepkilerin birbirinden farklı (asimetrik) olduğunu varsayan doğrusal olmayan testlerdir.

  • Kantil ARDL Modelleri

    Bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişkenin sadece ortalaması üzerinde değil, veri dağılımının farklı yüzdelik dilimlerindeki (uç değerlerdeki) kısa ve uzun dönemli etkilerini ayrı ayrı tahmin eden sınır testi yaklaşımıdır.

  • Asimetrik Kantil ARDL Modelleri

    Hem pozitif/negatif şokların yarattığı asimetriyi hem de bu şokların veri dağılımının farklı noktalarındaki (kantillerindeki) değişen şiddetini eşzamanlı olarak hesaplayan en kapsamlı doğrusal olmayan ekonometrik tekniktir.

  • Markov-Switching (Rejim Değişim) Modelleri

    Zaman serilerinde yaşanan daralma ve genişleme gibi farklı ekonomik durumlar (rejimler) arasındaki yapısal geçiş olasılıklarını, önceden belirlenmiş dışsal tarihlere ihtiyaç duymadan içsel olarak modelleyen yaklaşımdır.

  • Patlayıcı VAR (Explosive VAR) Modelleri

    Değişkenler arasındaki eşzamanlı etkileşimleri incelerken standart durağanlık varsayımlarını aşarak, serilerdeki patlayıcı (bubble) dinamiklerin piyasalar arasındaki aktarımını tespit eden ileri düzey çoklu modellemedir.

Ekonometrik Analiz Programları

EViews İle Ekonometrik Analizler

Detayı göster Detayı gizle

Özellikle zaman serisi ve makroekonomik modellemelerde endüstri standardı olan; VAR, ARDL ve asimetrik yapıların (NARDL, GARCH) test edilmesinde kullanıcı dostu arayüzüyle öne çıkan temel ekonometri yazılımıdır.

Stata İle Ekonometrik Analizler

Detayı göster Detayı gizle

İleri düzey panel veri çözümlemeleri (Sistem GMM, Panel ARDL) ve mikroekonometrik modellerde, komut tabanlı esnek yapısı ve dirençli (robust) standart hata tahmincileriyle uluslararası hakemlerin en çok güvendiği istatistiksel pakettir.

R İle Ekonometrik Analizler

Detayı göster Detayı gizle

Açık kaynak kodlu geniş kütüphane ekosistemi sayesinde, literatüre yeni giren en güncel ekonometrik algoritmaları (Kantil regresyon, Mekansal modeller, Fourier testleri) maksimum esneklikle uygulamanızı sağlayan dinamik analiz ortamıdır.

Python İle Ekonometrik Analizler

Detayı göster Detayı gizle

Geleneksel ekonometri ile veri bilimini harmanlayarak; yüksek hacimli finansal veri setleri üzerinde makine öğrenmesi destekli (Lasso, Ridge) tahmin (forecasting) modelleri ve ileri algoritmik çözümlemeler kurmanızı sağlayan yenilikçi dildir.

Sık Sorulan Sorular

Tüm SSS →
Ekonometrik analiz hangi modelleri içerir?

Ekonometrik analiz kapsamında zaman serisi, çoklu zaman serileri ve panel veri yöntemleri uygulanır. Ekonometrik analiz sürecinde model seçimi, tanısal kontroller ve politika/teori ile tutarlı yorumlar sağlanır.

Ekonometrik analiz ücretleri nasıl hesaplanır?

Ekonometrik analiz ücretleri; veri tipine (zaman serisi/panel), model kapsamına (ARIMA, VAR/VECM, GARCH, DCC-MGARCH, GSADF balon testi), tanısal kontroller ve sağlamlık analizlerinin sayısına göre hesaplanır.